Бойові отруйні речовини: класифікація та виявлення

Бойові отруйні речовини: класифікація та виявлення

CBRN — абревіатура, що поєднує в собі хімічні, біологічні, радіоактивні, ядерні та вибухові речовини максимального ураження . Всі ці типи зброї націлені на те, щоб завдати масових втрат живої сили противника та спричинити деструкцію суспільства. Співробітників екстреної допомоги, департаментів надзвичаних ситуацій, військових навчають розпізнавати даний вид зброї та за можливості пом’якшувати напади.

Важливо, щоб цивільна громадськість також мала уявлення про бойові отруйні речовини, особливо в умовах війни. Отримавши знання про різні типи такої зброї та про те, як реагувати у разі застосування, шанси вижити значно збільшуються.

Під час Першої світової війни БОР застосовували досить широко. Тому в ті роки виникла така галузь військової медицини, як військова токсикологія, ціль якої детально вивчити вплив небезпечних речовин, що використовуються у військових діях,  на організм людини.

Бойові отруйні речовини: класифікація

картинка БОР з текстом даний вид речовин здатен проникати в організм через шкіру, слизові оболонки, органи дихання. Ураженню піддаються живі організми.

Існує декілька видів класифікації БОР. Нижче розглянемо, як вони поділяються за токсичним впливом на організм.

1.Бойові отруйні речовини нервово-паралітичної дії

Найпоширеніші: зарин, VX гази, зоман. 

Місце ураження: нервова система.

Місце потрапляння: органи дихання, шкіра, разом з їжею та водою через ШКТ.

Ознаки ураження: звуження зіниць (міоз), слинотеча,  утруднення дихання, блювота, нудота, судоми, параліч.

Вважаються найнебезпечнішими і для ураження достатньо невеликої дози.

2.Бойові отруйні речовини задушливої дії

Найпоширеніші: фосген; дифосген, трифосген, тіофосген, хлор.

Місце ураження: органи дихання, набряк легень.

Місце потрапляння: інгаляційним шляхом.

Ознаки ураження: сильний кашель, слабкість, неприємний смак у роті, запаморочення. 

3.Бойові отруйні речовини подразнюючої дії

Найпоширеніші: хлороацетофенон, дибензоксазепін, лоробензальмалондинітрил

Місце ураження: слизові оболонки дихальних шляхів, кон’юктиви очей.

Ознаки ураження: хімічні опіки, печія, біль.

4.Бойові отруйні речовини загальноотруйної дії

Найпоширеніші: хлороціан, синильна кислота

Місце ураження: кров, нервова система.

Ознаки ураження: параліч дихальних м’язів  або важкість дихання, стиснення в грудному відділі, сильний страх.

5.Бойові отруйні речовини психогенної дії

Найпоширеніші: ЛСД, хінукліділ-3-бензілат.

Місце ураження: центральна нервова система.

Ознаки ураження: розлад руху, зору, слуху, тимчасові психози, галюцинації.

Також БОР ділять на нестійкі (діють від декількох хвилин до двох годин) та стійкі ( діють від декількох годин до декількох днів чи тижнів). 

Виявлення бойових отруйних речовин 

Для швидкого виявлення БОР, вибухівки, токсичних речовин та прекурсорів використовується відповідні пристрої, з якими мають працювати спеціалісти. Компанія “Спектролаб” (Київ) та її спеціалісти мають великий досвід з поставки та налаштування хімічних аналізаторів для виявлення таких речовин. 

1. Портативний мас-спектрометр МХ908

Портативний мас-спектрометр МХ908

Портативний мас-спектрометр МХ908

Унікальний, простий у використанні та єдиний в своєму класі, але при цьому дуже важливий прилад. З його допомогою можна  виявити БОР, токсичні речовини, вибухівку на слідовому (ультранизькому) рівні в атмосфері, аерозолях. Також дозволяє виявити сліди речовин в надзвичайно низькій концентрації на поверхні без використання витратних матеріалів. Працює МХ908 як періодично (під час виявлення осередку), так і постійно (он-лайн моніторинг в приміщенні, машині розвідки, пунктах знаходження). Невеликий розмір дозволяє переносити прилад без обмежень. Має захисний корпус та найбільшу бібліотеку БОР (в тому числі Новачок, Фентаніл та похідні). Немає хибно позитивних спрацювань на відміну від аналогів, волога атмосфери не впливає на спрацювання детектору. Середній час аналізу 20-60 сек. Відповідає стандарту MIL-STD-810G.

2. Раман спектрометр Rigaku ResQ

Раман спектрометр Rigaku ResQ

Раман спектрометр Rigaku ResQ

Мобільний переносний аналізатор, що дозволяє виявляти  речовини (бойові отруйні речовини, наркотики, вибухівку, прекурсори та ін.) через пакування (скло, пластик). Час спрацювання до 20-60 сек. Має найбільшу бібліотеку речовин в своєму класі РАМАН-спектрометрів: більше 13000 сполук, та не потребує жодних витратних матеріалів для аналізу. Прилад допомагає виявляти заборонені речовини на пунктах пропуску не відкриваючи пакування, знаходити підозрілі речовини на складах чи місцях потенційних диверсій. Відповідає стандарту MIL-STD-810G.